Together Alone

COVID-19 pandemisiyle birlikte benim de fotoğraf pratiğimde değişiklikler oldu, yeni yöntemler bulmam gerekti. Ben de yalnız yaşayan biri olduğum için bu ortak noktadan insanlara ulaşıp hem karantinayı evde yalnız geçirenlerle iletişimde olmak hem de onlara bu süreci nasıl idare ettiklerini sormak istedim. Sosyal izolasyon sürecini evde yalnız geçiren ve evcil hayvanı dahi olmayan, 14–21 Nisan 2020 tarihleri arasında ulaşabildiğim 21 kişiyi görüntülü konuşma uygulamalarıyla fotoğrafladım ve onlara 6 soru sordum. Projeyle ilgili güncel paylaşımlar için Instagram hesabıma göz atabilirsiniz. (Fotoğraf serisine ilham veren Jackie Russo’dur.)

The COVID-19 pandemic has affected my practice as a photographer and I’m exploring new methods as many of us are. As a person who lives alone, I wanted to connect with others like me who are going through the quarantine period alone in their apartments and to ask them how they are coping with it. I photographed 21 people who are alone (and without any pets) in this social isolation period, that I was able to reach between 14–21 April 2020 via videochat applications, and asked them 6 questions. The interviews will be translated soon. You can check out my Instagram account for updates about the project. (The photograph series is inspired by Jackie Russo.)

 

 


 

Valerie, İstanbul

“Üçüncü günde, kendi kendime “Bu iş böyle gitmez, severek yaptığım şeyi yapmaya devam edeceğim” dedim. Böylece Beauty in Isolation, ani bir gece yarısı kararıyla başlamış oldu.”

Söyleşinin tamamı için Together Alone: Valerie.

 

Günsu, İstanbul

“Bu süreç 3 ay daha böyle devam etmediği sürece yalnız olmaktan memnunum sanırım. Eğer devam ederse bu kadar rahat olmayacağımdan eminim. Yanımda biri olsun isterdim ama en az %95 uyumlu olduğum biri falan olması gerekir, bunun da yakın zamanda olacağını sanmıyorum.”

Söyleşinin tamamı için Together Alone: Günsu.

 

Belce, İstanbul

“Genelde 09:00 – 21:00 (bazen 23:00’ler, 01:00’ler) çalıştığım için şimdi sabah ve öğle saatlerinde evde olmak çok iyi geliyor, uzun yıllar aradan sonra. Gün içinde en verimli ve üretken olduğum zaman dilimi bu.”

Söyleşinin tamamı için Together Alone: Belce.

 

Eray, Amsterdam

“Bu süreçte yeni hobi edinmedim, fakat hali hazırdaki hobilerime daha çok zaman ayırıyorum. Yeni proje olarak, geçen hafta elektro davul aldım. Artık daha önceden birlikte çaldığım grup arkadaşlarımla uzaktan müzik yapmaya devam edebileceğiz.”

Söyleşinin tamamı için Together Alone: Eray.

 

Zeynep, İstanbul

“Bazen ‘İyi ki yalnızım’ diyorum. Ama şu senaryolar harika olurdu: Aşırı yüksek başladığın ilişkinin ilk 6 ayı mesela, uff. Ya da her halleriyle kabullendiğim arkadaşlarımla şehir dışında, doğanın içinde büyük bir evde. Gerçi büyük olmasına da gerek yok. Arkadaşlarımı bayaa özlüyorum maalesef.”

Söyleşinin tamamı için Together Alone: Zeynep.

 

Aşkın, İstanbul

“İngiliz komedisi ve Amerikan stand-up’ı seyredin. Monty Python’ın Life of Brian’ı ile başlayın, oradan Bill Burr’e (Paper Tiger, Netflix) geçin, sonra Little Britain ve Little Britain UK’i bitirin ve Louis CK’in son stand-up’ıyla final yapın. Bu salgını sağsalim atlatmanıza yeter, üstüne bir de bir sürü yeni komedi referansınız olur.”

Söyleşinin tamamı için Together Alone: Aşkın.

 

Esra, Fribourg

“Evrimsel biyoloğum ve son 4.5 yılımı verdiğim deneysel evrim çalışmam da içinde olmak üzere tüm devam eden deneylerimi sonlandırmak zorunda kaldım. Şimdi daha fazla tecrübe edinmek istediğim bir alan olan biyoinformatik için daha fazla vaktim var, fakat motivasyon bulmakta zorlanıyorum.”

Söyleşinin tamamı için Together Alone: Esra.

 

Melih, İstanbul

“Linol baskı ile çalışmayı çok istiyordum ama çok fazla odak ve zamana ihtiyacı olan bir işti. Şimdi dünyanın tüm zamanı bende olduğu için o işi baya ilerlettim. Hatta tişörtlere baskılar yapıp ufak ufak satmaya başladım ilgilenen arkadaşlarıma.”

Söyleşinin tamamı için Together Alone: Melih.

 

Berat, Bursa

“Bu sıralar ailem hariç kimseyle buluşmuyorum, sadece her gün video call görüşmeleri yapıyorum ama kesmiyor.”

Söyleşinin tamamı için Together Alone: Berat.

 

Ceyhun, İstanbul

“Yalnız olup sıkılanlar için yemek yapmayı tavsiye edebilirim. Günde 2-3 kere acıkıyorsun. Alışverişi, tarifi, hazırlığı, yemesi, bulaşığı derken dolu dolu bir süreci kendini mutlu ederek tamamlamış oluyorsun.”

Söyleşinin tamamı için Together Alone: Ceyhun.

 

İlke, İstanbul

“Yaklaşık 34 gündür evdeyim, 2 kere arkadaş gördüm (sosyal mesafeyi koruyarak). Video chat keyifli oluyor ama ben daha çok Instagram filtreleriyle küçük skeçler yaparak arkadaşlarımı eğlendiriyorum.”

Söyleşinin tamamı için Together Alone: İlke.

 

Cüneyt, İstanbul

“Geleceğimize dair bunca endişemiz varken verimli olmak zorunda değiliz. Kendimize veya başkalarına zarar vermeden, canımız ne istiyorsa onu yapalım. Bu karantina süreci, bir kişisel gelişim inzivası değil.”

Söyleşinin tamamı için Together Alone: Cüneyt.

 

Onur, Münih

“Çok fazla depresif tweet ve haber okumanın, ülke ülke kaç kişinin öldüğünü her an takip etmenin çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Acayip bir süreç, milyonlarca insan bu süreçten geciyor. Mutlaka üretken olmalıyım gibi bir ruh haline girmeye de çok gerek yok. Soğukkanlı olsunlar, bol bol uyku, bol bol su.”

Söyleşinin tamamı için Together Alone: Onur.

 

Bora, İstanbul

“Günde yaklaşık 2.5 saatim yolda geçiyordu. O saati uyuyarak ve yemek yaparak geçiriyorum, insanın kendi zamanında uyanabilmesi muhteşem bir şeymiş.”

Söyleşinin tamamı için Together Alone: Bora.

 

Ece, İstanbul

“En son bu sabah Getir görevlisiyle karşılaştım. Arkadaşlarımla, komşularımla, ailemle uzun zamandır görüşemiyorum. Karantina öncesi de seyahatlerden uzak kaldım epey. Videochat sosyalleşme ihtiyacımı karşılamıyor, hatta daha büyük boşluklar oluşturuyordur belki de.”

Söyleşinin tamamı için Together Alone: Ece.

 

Simay, İstanbul

“Uzun zamandır kitap okuma fırsatı yaratamıyordum şimdi ise onu yapabilecek bol bol zamanım var. Daha çok kitap okumaya çalışıyorum. Bir de aklıma daha önce aldığım 1-2 aylık piyano dersine bağlı olarak “acaba evde piyanoya geri dönmek mi” gibi çılgınca gelen bir fikir var ama bakalım süreç ne gösterecek.”

Söyleşinin tamamı için Together Alone: Simay.

 

Tolga, İstanbul

“Bulaşıkları yıkamaktan bıktım.”

Söyleşinin tamamı için Together Alone: Tolga.

 

Yenal, İstanbul

“Influencer ve modelliği birlikte yapıyorum, ben buna modelfluencer demeyi tercih ediyorum. COVID-19 süreci öncesinde planlanan tüm proje ve çekimlerim ertelendi veya iptal oldu. Bu durumlardan dolayı yakın gelecek hakkında endişelendiğimi itiraf etmeliyim.”

Söyleşinin tamamı için Together Alone: Yenal.

 

Onur, Ankara

“Çok ileride birer projeye dönüşebileceğini umarak, yazmaya ve müzik yapmaya başladım. İki konuda da şu anda çok kötüyüm.”

Söyleşinin tamamı için Together Alone: Onur.

 

Cihat, İstanbul

“Reklamcıyım. İşimiz tamamen değişti zira prodüksiyon odaklı bir mesele var ortada. Hareket edemediğin zaman hareket etmemiş oluyorsun. Pratik değişti. Başka bir şey oldu. Sıkıntı var.”

Söyleşinin tamamı için Together Alone: Cihat.

 

Jordan, İstanbul

“Create something. We’re happiest when we’re learning and growing, so if you can’t do it socially, find a way to do it on your own.”

Söyleşinin tamamı için Together Alone: Jordan.

 


Bu süreçte benimle yalnızlıklarını paylaşan 21 katılımcıya ve projenin hayata geçmesine destek olan Gizem Kendik Önduygu & Deniz Cem Önduygu çiftine teşekkürler.