Together Alone: Yenal, İstanbul

Ne iş yapıyorsun? Bu COVID-19 sürecinde işinde ve iş pratiklerinde ne gibi değişiklikler oldu?

Influencer ve modelliği birlikte yapıyorum, ben buna modelfluencer demeyi tercih ediyorum. Süreç öncesinde de zaman ve mekan zorunluluğum olmadığı için bu anlamda benim açımdan çok bir farklılık yok diyebilirim. Fakat süreç öncesinde planlanan tüm proje ve çekimlerim ertelendi veya iptal oldu. Bu durumlardan dolayı yakın gelecek hakkında endişelendiğimi itiraf etmeliyim.

Günde ne kadar zamanın yolda geçiyordu? O kazancını verimli kullanabiliyor musun?

Aslında bahsettiğim gibi zaman ve mekan anlamında özgür birisiyim, o yüzden bu konuda bir değişlik olmadığını düşünüyorum.

Yeni hobilere/projelere başladın mı?

Bu sürecin hobi/proje anlamında kazananlarından biri olduğumu söyleyebilirim, özellikle son 2 haftadır zamanımı çok verimli geçirdiğimi düşünüyorum. Süreç öncesinde işim olan sosyal medyayı çok aksattığımı farkettim, şu an yeni video içerikleri yazıyorum, iş planlanması yapıp zamanımı daha doğru kullanmayı öğreniyorum, bitkilerle vakit geçiriyorum, resim yapıyorum, evde kendi fotoğraflarımı çekiyorum ve yeni yemek tarifleri öğreniyorum. Kısacası bir çok yeni alışkanlık edindiğimi söyleyebilirim.

En son fiziksel olarak kiminle, ne zaman görüştün? (Kargo görevlisi, eczacı, vb. dahil.) Arkadaşlarınla buluştuğun oluyor mu? Videochat ortamları (varsa) sosyalleşme ihtiyacını karşılayabiliyor mu?

Yaşadığım sitede bir kaç arkadaşım oturuyor, dün gece onlarla görüştüm.

Bu süreçte yalnız olmamayı tercih eder miydin, yoksa halinden memnun musun?

Yalnız olmayı çok seviyorum galiba, bu süreçle beraber bu duruma olan sevgim fazlasıyla arttı diyebilirim. Kendime ve işime daha çok zaman ayırabildiğimi farkettim.

Karantina sürecinde yalnız olanlar için tavsiyelerin var mı?

Yeni alışkanlıklar edinmek eskiye nazaran çok daha kolay, imkansızlıklar yeni imkanlar doğuruyor sözü gerçekten doğru. Evde yapılabilecek sevdikleri bir şeyler mutlaka vardır. Tek yapmaları gereken sevdikleri/sevebilecekleri hobileri bulmaları, gerisi çok kolay geliyor!