Together Alone: Simay, İstanbul

Ne iş yapıyorsun? Bu COVID-19 sürecinde işinde ve iş pratiklerinde ne gibi değişiklikler oldu?

Elle Türkiye Dergisi Sosyal Medya Yöneticisiyim aynı zamanda “Studio’11”de de dergi tarafında içerik üretiyorum ve marka tarafında da pr işleriyle ilgileniyorum. Aslında yaptığım işler zaten dijital ağırlıklıydı o yüzden çok fazla bir değişiklik olmadı. Sadece iş yükümün arttığını söyleyebilirim. İçinde bulunduğumuz süreçte dijital işler daha ön plana çıktığı için ben de daha fazla içerik üretebilmek adına daha fazla çalışıyorum.

Günde ne kadar zamanın yolda geçiyordu? O kazancını verimli kullanabiliyor musun?

Her yere yürüyerek gitmeyi sevdiğim için yolda olduğum anlar hiçbir zaman benim için zaman kaybı olmadı, çünkü eş zamanlı telefondan da işlerimi halledebiliyordum. Fakat şimdi o anları evde kendime zaman ayırarak değerlendiriyorum.

Yeni hobilere/projelere başladın mı?

Yeni bir hobi denemez ama uzun zamandır kitap okuma fırsatı yaratamıyordum şimdi ise onu yapabilecek bol bol zamanım var. Daha çok kitap okumaya çalışıyorum. Bir de aklıma daha önce aldığım 1-2 aylık piyano dersine bağlı olarak “acaba evde piyanoya geri dönmek mi” gibi çılgınca gelen bir fikir var ama bakalım süreç ne gösterecek.

En son fiziksel olarak kiminle, ne zaman görüştün? (Kargo görevlisi, eczacı, vb. dahil.) Arkadaşlarınla buluştuğun oluyor mu? Videochat ortamları (varsa) sosyalleşme ihtiyacını karşılayabiliyor mu?

Bu sıralar bol bol kargo çalışanı ile görüşüyorum sanırım en son da onlardan birini gördüm. Arkadaşlarımla buluşamıyorum maalesef ama erkek arkadaşımla bir araya gelmeye çalışıyoruz sürekli. Videochat ortamı arkadaşlarıma olan özlemimi biraz gideriyor ve o anımı keyifli kılıyor ama asla sosyalleşme ihtiyacımı karşılamıyor. Bu duruma artık alışmak biraz zor gelmeye başlamadı diyemem.

Bu süreçte yalnız olmamayı tercih eder miydin, yoksa halinden memnun musun?

Bunu ben de düşündüm, tabiki yalnız olmasam belki de daha az sıkılıyor olurdum ama yalnız olmanın da güzel yanları var kendine bol bol zaman ayırmak söz konusu olduğunda. O yüzden şu an için memnunum ama süreç uzarsa aynı şeyi söyleyebileceğimi hiç sanmıyorum.

Karantina sürecinde yalnız olanlar için tavsiyelerin var mı?

Bu fırsatı iyi değerlendirip kendileri için yapmak istedikleri ama sürekli erteledikleri şeyleri yapmaya başlamaları, belki yeni hobi edinmeleri, eğer imkanları varsa ve bu sorumluluğu yerine getirebileceklerini düşünüyorlarsa bir köpek/kedi sahiplenmeleri gibi tavsiyelerim olabilir.