Together Alone: Onur, Münih

Ne iş yapıyorsun? Bu COVID-19 sürecinde işinde ve iş pratiklerinde ne gibi değişiklikler oldu?

Çoğunlukla arabalar için arayüz tasarlıyorum. Normalde 8’de kalkıp ofise yürüyordum, şimdi 8:30’da kalkıp online oluyorum. Dosyalar büyük olduğu için bazen uzaktan yüklemek imkansız oluyor, o yüzden şimdi evden çıkıp dosyayı bırakıp, süpermarkete uğrayıp eve dönüyorum.

Günde ne kadar zamanın yolda geçiyordu? O kazancını verimli kullanabiliyor musun?

İş ve ev arası 10-15 dakika yürüme mesafesi olduğu için çok bir şey fark etmedi. Ama yürüdüğüm yollar, mahalle güzel, iyi geliyordu. Her yere yürüyordum, şimdi o motivasyonu kaybettim.

Yeni hobilere/projelere başladın mı?

Yeni hobiye başlamadım ama iki tane yeni sergi için çalışmaya başladım.

En son fiziksel olarak kiminle, ne zaman görüştün? (Kargo görevlisi, eczacı, vb. dahil.) Arkadaşlarınla buluştuğun oluyor mu? Videochat ortamları (varsa) sosyalleşme ihtiyacını karşılayabiliyor mu?

Fiziksel olarak iş arkadaşlarımı ve bahçede komşularımı (uzaktan) gördüm. Arkadaşlarımla buluşmadım, Almanlar ciddiye alıyor karantinayı. 3-4 sefer zoom’a girdim, o da yetiyor, bayağı eğleniyoruz. Ama normalden çok daha fazla mesajlaşıyorum, orası kesin.

Bu süreçte yalnız olmamayı tercih eder miydin, yoksa halinden memnun musun?

Son 13 senedir benzer şekilde yaşıyorum, memnunum. Saatlerce müzik dinleyip, çalışıp, istediğim zaman bir şeyler yiyip, kitap okuyorum.

Karantina sürecinde yalnız olanlar için tavsiyelerin var mı?

Çok fazla depresif tweet ve haber okumanın, ülke ülke kaç kişinin öldüğünü her an takip etmenin çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Acayip bir süreç, milyonlarca insan bu süreçten geciyor. Mutlaka üretken olmalıyım gibi bir ruh haline girmeye de çok gerek yok. Soğukkanlı olsunlar, bol bol uyku, bol bol su.