Together Alone: Melih, İstanbul

Ne iş yapıyorsun? Bu COVID-19 sürecinde işinde ve iş pratiklerinde ne gibi değişiklikler oldu?

Visual Artist & Freelance Designer
Karantina sürecinde iş düzenimde değişen çok bir şey olmadı. Zaten tüm üretimimi aynı zamanda stüdyo olarak kullandığım evimde yapıyordum.

Günde ne kadar zamanın yolda geçiyordu? O kazancını verimli kullanabiliyor musun?

Bu soruda iş yerine giden yoldan bahsediliyor sanırım ama çalışma ve yaşam alanının aynı ev olması çoğu zaman fazla geldiği için zorunlu işlerimi halletttikten sonra vaktimin büyük bir kısmını dışarıda geçiriyordum. Ya bütün İstanbulu yürüyordum, ya da kaykayla geziyordum. Şimdi onun yerine oturup evde görevden göreve bulaşıyorum. Normalde zaten enerjimi üretmekten alan biri olduğum için karantina sürecinde üretiyor olduğum her şey ve onun dağınıklığıyla tüm gün  birlikte takılmak  biraz bunaltıcı oluyor bazen. Uzaklaşmayı ve geri gelmeyi özlüyorum.

Yeni hobilere/projelere başladın mı?

Hali hazırda başlatıp sonrasında odaklanamadığım projeleri ilerletmeye çalışıyorum. Linol baskı ile çalışmayı çok istiyordum ama çok fazla odak ve zamana ihtiyacı olan bir işti. Şimdi dünyanın tüm zamanı bende olduğu için o işi baya ilerlettim. Hatta tişörtlere baskılar yapıp ufak ufak satmaya başladım ilgilenen arkadaşlarıma.  Birkaç hafta önceki doğum günümde bir arkadaşım bu uzun balonlara şekil verip hayvan falan yaptığın setlerden yollamıştı. 30’a girmeden önce öğrendiğim son skill balondan köpek yapmak oldu. Youtube videoları izleyerek  balondan hayvan yapmaya çalışıyorum haha. Dumpling yapmaya çalıştım ama sonuçlar fiyasko. Hamur açacak seviyeye gelmemişim henüz. Hala portfolyomu güncellemedim. Sanırım karantina bir sene de sürse o iş olmayacak:)

En son fiziksel olarak kiminle, ne zaman görüştün? (Kargo görevlisi, eczacı, vb. dahil.) Arkadaşlarınla buluştuğun oluyor mu? Videochat ortamları (varsa) sosyalleşme ihtiyacını karşılayabiliyor mu?

En son kumaş boyası almak için gittiğim kırtasiyedeki çalışanlarla yüz yüze muhabbet ettim. Tüm bu karantina sürecini birlikte yaşadığım, aynı zamanda komşum olan arkadaşlarım var. Haftada bir iki onları görüyorum. Video chat olayına çok ısınamıyorum. Belki kendini göremediğin bir video chat  platformu olsa her şey daha kolay olurdu. Kendime odaklanıyorum facetime yaparken can sıkıcı oluyor.

Bu süreçte yalnız olmamayı tercih eder miydin, yoksa halinden memnun musun?

Her gün değişiyor bu. Bir gün gayet keyfim yerinde, ertesi gün insanlarla olmak istiyorum. Karantina öncesi de bu böyleydi. Köpeğim olsa fena olmazdı ama. Olsun balon köpekler var.

Karantina sürecinde yalnız olanlar için tavsiyelerin var mı?

Her gün duş al, pijamalarından mümkünse kurtulmaya çalış, sonra ne istiyorsan onu yap ya da yapma. Bu tavsiyelere ben de her gün uyamıyorum ama böyle başladığım günler genelde ötekilerden daha keyifli geçiyor. (Şuan bu sorulara pijamalarla cevap veriyorum. Şimdi şu masada jilet gibi oturuyor olsaydım bence daha iyi hissederdim.)