Together Alone: Günsu, İstanbul

Ne iş yapıyorsun? Bu COVID-19 sürecinde işinde ve iş pratiklerinde ne gibi değişiklikler oldu?

Kreatif Direktörlük ve oyunculuk yapıyorum. Bir de online bir vintage dükkanım var. Bu sıralar oyunculuktan çok kreatif direktörlüğe odaklandım diyebilirim. Şu an üzerinde çalıştığım iki proje var. Mart ayının başında bir müzik videosu çekmiştik, o post-prodüksiyon sürecinde. Diğer proje de, ilk olarak Eylül’de : ) Amsterdam Fringe Festival’de oynanması planlanan bir tiyatro oyunu. Bu iki projenin çalışmalarına zor da olsa görüntülü aramalarla devam edebiliyoruz. Vintage dükkanı yeni ürün alımı yapmadığımız için çok iyi gitmiyor, çoğunlukla elimizde olan ürünleri satıyoruz.

Günde ne kadar zamanın yolda geçiyordu? O kazancını verimli kullanabiliyor musun?

Her gün gittiğim bir ofis yok ve evimin konumu da merkezi. O yüzden yol benim için büyük bir problem olmadı hiçbir zaman.

Yeni hobilere/projelere başladın mı?

Bahçem olmamasına rağmen, yeni bir bahçe seti aldım. Bitkilerime çok daha iyi bakmaya başladım. Karantinadan önce de yemek yapıyordum ama şu an yeni bir seviyeye ulaştı yemek yapma konusu benim için. Yazıyorum, eski yazılarımı gözden geçiriyorum ve video formatında görselleştirmeye çalışıyorum.

En son fiziksel olarak kiminle, ne zaman görüştün? (Kargo görevlisi, eczacı, vb. dahil.) Arkadaşlarınla buluştuğun oluyor mu? Videochat ortamları (varsa) sosyalleşme ihtiyacını karşılayabiliyor mu?

En son camdan, yan apartmanımdaki komşularımla görüştüm sanırım. Çok sık olmasa da bazen arkadaşlarımla kısa yürüyüşler yapıyorum, ya da camımın önüne geliyorlar ve 15-20 dakikalık sohbetler ediyoruz. Genellikle bire bir video call’lar yapıyorum. Zoom partilerinin ya da 10-20 kişilik konuşmaların hayranı değilim pek.

Bu süreçte yalnız olmamayı tercih eder miydin, yoksa halinden memnun musun?

Bu süreç 3 ay daha böyle devam etmediği sürece yalnız olmaktan memnunum sanırım. Eğer devam ederse bu kadar rahat olmayacağımdan eminim. Yanımda biri olsun isterdim ama en az %95 uyumlu olduğum biri falan olması gerekir, bunun da yakın zamanda olacağını sanmıyorum.

Karantina sürecinde yalnız olanlar için tavsiyelerin var mı?

Dans et. Şampuanı bırak. Yaz. Saçını boyama. Meditasyon yap. Fiziksel olarak aktif kal. Kendine masaj yapmak için bir masaj topu ya da foam roller al (pişman olmayacaksın). Çok fazla düşünme.