Together Alone: Esra, Fribourg

Ne iş yapıyorsun? Bu COVID-19 sürecinde işinde ve iş pratiklerinde ne gibi değişiklikler oldu?

Evrimsel biyoloğum ve son 4.5 yılımı verdiğim deneysel evrim çalışmam da içinde olmak üzere tüm devam eden deneylerimi sonlandırmak zorunda kaldım. Sonlandırdığım ya da askıya aldığım deneylerim dışında daha fazla tecrübe edinmek istediğim bir alan olan biyoinformatik isleri için su an daha fazla vaktim var, fakat motivasyon bulmakta zorlanıyorum. Düzenli olarak katıldığım seminer ve toplantıların çoğu şu an online olarak devam ediyor ki bunlar için ayırdığım zamanda bir değişiklik olmadı. Eğer değişiklikten sayılırsa, virüs evrimi konusunda daha fazla okuma yapmaya başladım.

Günde ne kadar zamanın yolda geçiyordu? O kazancını verimli kullanabiliyor musun?

Ev-lab arası 15 dakika yürüme mesafesinde. Kazandığım 30 dakika yeni rutinimde kayda değer bir değişikliğe yol açmadı.

Yeni hobilere/projelere başladın mı?

Evet, orgu örmeye, videolar kaydetmeye ve online dersler takip etmeye başladım ama hiç biri iki haftadan fazla sürmedi.

En son fiziksel olarak kiminle, ne zaman görüştün? (Kargo görevlisi, eczacı, vb. dahil.) Arkadaşlarınla buluştuğun oluyor mu? Videochat ortamları (varsa) sosyalleşme ihtiyacını karşılayabiliyor mu?

En son iki hafta önce biriyle görüşmüştüm. Süpermarkete gittiğimde kapıdaki görevli içeri girmek için sırada beklemem gerektiğini söylemişti. Hayır, haftalardır tanıdık bir yüz görmedim. Görüntülü konuşma insanı değilim ama kendimi ekranda görmeye alışmaya başladım. Konuşmalarımızın çoğu karantina günleri, rutinlerimizdeki değişiklikler ve belirsizliklerden oluşuyor ve sanırım sesli düşünmek ve hepimizin benzer zorluklarla karşılaştığını görmek yardımcı oluyor. Ama sosyalleşmelerimiz COVID-19 öncesi zamanlarla karşılaştırılabilir değil tabi ki.

Bu süreçte yalnız olmamayı tercih eder miydin, yoksa halinden memnun musun?

Şu süreci kimle geçireceğime bağlı. Yalnız olmaktan 100% mutlu degilim ama bazı insanların varlığı (ya da yokluğu) çok şey fark ettirebilirdi.

Karantina sürecinde yalnız olanlar için tavsiyelerin var mı?

Bence herkes bu süreci farklı deneyimliyor. Benim bu karantina süreci ile başa çıkma şeklimin diğer yalnızlara yardımcı olup olamayacağından pek emin değilim ama yapmamak için ellerinden geleni yapmalarını önerebileceğim tek şey aşırı sorgulamak. Aksi takdirde benim gibi kendilerini düzenli olarak varoluşsal krizlerin eşiğinde bulma ihtimalleri baya yüksek.