Together Alone: Eray, Amsterdam

Ne iş yapıyorsun? Bu COVID-19 sürecinde işinde ve iş pratiklerinde ne gibi değişiklikler oldu?

Dijital ürün tasarım ekip liderliği yapıyorum. Aslında çok yakın zamanda iş değiştirdim ve bu değişim de coronanın tam olarak tüm dünyada ciddileştiği ilk haftaya denk geldi. Dolayısıyla normal sürecim olağan süreçlerden biraz farklı ilerliyor. Kısacası, bu süreçte de şu an için birlikte çalışacağım insanları olabildiğince video konferanslar üzerinden tanımaya çalışıyorum. Diğer yandan şunu söyleyebilirim ki: bugüne kadar yasadığım en ilginç “uzaktan” oryantasyon süreci içerisindeyim. Haliyle garip bir deneyim oluyor.

Günde ne kadar zamanın yolda geçiyordu? O kazancını verimli kullanabiliyor musun?

Eğer karantina sürecinde olmasaydık ve hali hazırda ofise gidiyor olsaydım, bir iş gününde yolda geçirdiğim süre aşağı yukarı 20 dakika olurdu. Bu süreyi iş anlamında değil, fakat kendime ayırdığım zaman olarak daha verimli geçiriyorum. En basitinden mesai bittiği andan itibaren spor yapmaya başlayabiliyorum.

Yeni hobilere/projelere başladın mı?

Bu süreçte yeni hobi edinmedim, fakat hali hazırdaki hobilerime daha çok zaman ayırıyorum. Yeni proje olarak, geçen hafta elektro davul aldım ve artık daha önceden birlikte çaldığım grup arkadaşlarımla uzaktan müzik yapmaya devam edebileceğiz.

En son fiziksel olarak kiminle, ne zaman görüştün? (Kargo görevlisi, eczacı, vb. dahil.)

Bu sabah marketteyken sebzeleri tarttırmak için market görevlisiyle aramızda ufak bir iletişim geçti. Kulağa çok dramatik geliyor değil mi? : )

Arkadaşlarınla buluştuğun oluyor mu? Videochat ortamları (varsa) sosyalleşme ihtiyacını karşılayabiliyor mu?

Burada iki haftada bir buluştuğum, birlikte yaşayan çift arkadaşım var. Özellikle mesafe olarak uzak kaldığım arkadaşlarımla da görüntülü iletişime geçip, olabildiğince arayı kapatmaya çalışıyorum. Sosyalleşme ihtiyacımı minimum seviyede karşılıyor diyebilirim ama asla ve asla yetmiyor.

Bu süreçte yalnız olmamayı tercih eder miydin, yoksa halinden memnun musun?

Aslında kendime zaman ayırabilmek ve düşünmeye daha çok zaman bulabilmek iyi hissettirse de, yalnız olmamayı tercih ederdim.

Karantina sürecinde yalnız olanlar için tavsiyelerin var mı?

Evden çalışırken motivasyonunuzu arttırmak için her gün işe gider gibi giyinmek baya etkili oluyor. Pijama sevdalıları arkadaşlara bir denemelerini tavsiye ederim. Diğer tavsiyem de yemek yapmak üzerine olacak. Aslında karantina, mutfaktaki yeteneklerinizi geliştirmek için müthiş bir fırsat. Mesela ben, her hafta yabancı bir firmanın sağladığı farklı dünya mutfaklarından yemek tarifleri ve malzemelerini koli olarak alıyorum. Böylece her gün “ne yesem” derdinden kurtuluyorum. Hayatı baya kolaylaştırıyor.