Together Alone: Ece, İstanbul

Ne iş yapıyorsun? Bu COVID-19 sürecinde işinde ve iş pratiklerinde ne gibi değişiklikler oldu?

Çay uzmanı ve pazarlamacıyım. Normal zamanlarda iş seyahatlerim sebebiyle ayın büyük bölümünü uçakta ve otelde geçirdiğimden evde olmak benim için başlı başına bir değişiklik oldu.

Günde ne kadar zamanın yolda geçiyordu? O kazancını verimli kullanabiliyor musun?

Bir saate yakındı diyebilirim. Aslında yol da benim için verimliydi, bir şekilde oturup kafamı topluyordum; onun yerine bitkilerimle daha çok ilgilenmeye başladım.

Yeni hobilere/projelere başladın mı?

Yeni bir hobi kazanmamak en büyük gayem : ) Her sardığım hobimde çok derinleşiyorum; hayatımın her döneminde de var oldular ve süregelenlerle çok mutluyum. Şu anda önceliğim sadece daha çok kitap okumak.

En son fiziksel olarak kiminle, ne zaman görüştün? (Kargo görevlisi, eczacı, vb. dahil.) Arkadaşlarınla buluştuğun oluyor mu? Videochat ortamları (varsa) sosyalleşme ihtiyacını karşılayabiliyor mu?

En son bu sabah Getir görevlisiyle karşılaştım. Arkadaşlarımla, komşularımla, ailemle uzun zamandır görüşemiyorum – Karantina öncesi de seyahatlerden uzak kaldım epey. Videochat sosyalleşme ihtiyacımı karşılamıyor, hatta daha büyük boşluklar oluşturuyordur belki de.

Bu süreçte yalnız olmamayı tercih eder miydin, yoksa halinden memnun musun?

Şikayet etmek istemem şu süreçte. Yalnızlıktan da çok keyif alıyorum ama yanıbaşımda olmasını dilediğim insanlar da var.

Karantina sürecinde yalnız olanlar için tavsiyelerin var mı?

Herkes nefesinin kıymetini bilsin. Bu kadar.