Together Alone: Cüneyt, İstanbul

Ne iş yapıyorsun? Bu COVID-19 sürecinde işinde ve iş pratiklerinde ne gibi değişiklikler oldu?

Esasen editörüm, ama halihazırda reklamcılık yapıyorum. Geçimimi bir reklam ajansında yöneticilik yaparak sağlıyorum, kalan zamanımı editörlüğe (vesaire.org/maltzine.com) ayırıyorum. Gündelik iş yüküm fazlasıyla arttı, markaların beklentileri değişti, verilen süreler daraldı. Mesai saatleri giderek uzuyor, bazen hafta sonları da çalışmak zorunda kalıyorum. Editörlüğe ayırdığım vakit giderek azalıyor.

Günde ne kadar zamanın yolda geçiyordu? O kazancını verimli kullanabiliyor musun?

20-30 dakikayı yolda geçiriyordum, pek kazancım olduğu söylenemez.

Yeni hobilere/projelere başladın mı?

Hayır, bana kalan zamanı daha önce ne yapıyorsam yine onları yaparak değerlendiriyorum. Daha çok okuyorum.

En son fiziksel olarak kiminle, ne zaman görüştün? (Kargo görevlisi, eczacı, vb. dahil.) Arkadaşlarınla buluştuğun oluyor mu? Videochat ortamları (varsa) sosyalleşme ihtiyacını karşılayabiliyor mu?

En son bir eczacı ile fiziksel olarak görüştüm (vitamin satın aldım). Son 40 gündür arkadaşlarımla görüşmedim, ama yakında buluşacağım galiba. Görüntülü konuşmaların sosyalleşme ihtiyacımı tam olarak karşıladığı söylenemez, biraz yabancılaştırıcı buluyorum. Alışmak zorunda olduğumu da biliyorum.

Bu süreçte yalnız olmamayı tercih eder miydin, yoksa halinden memnun musun?

Halimden memnunum. Yine de bu süreçte dayanışabileceğim birilerinin yanımda olmasına hayır demezdim.

Karantina sürecinde yalnız olanlar için tavsiyelerin var mı?

Geleceğimize dair bunca endişemiz varken verimli olmak zorunda değiliz. Kendimize veya başkalarına zarar vermeden, canımız ne istiyorsa onu yapalım. Bu karantina süreci, bir kişisel gelişim inzivası değil.