Together Alone: Ceyhun, İstanbul

Ne iş yapıyorsun? Bu COVID-19 sürecinde işinde ve iş pratiklerinde ne gibi değişiklikler oldu?

Grafik tasarımcısıyım aynı zamanda küçük bir sushi barımız var onun işleriyle ilgileniyorum. Corona mevzusundan bir süre önce tasarım işlerine ara verip restoran işlerine ağırlık vermeye başlamıştım. Karantina süreciyle beraber restoranı da kapamak durumunda kaldık. Bu sebeple hızlı bir şekilde tatil hissine girmemle beraber bir yandan da ortağım ve biraderim Cenk ile birlikte sürecin uzaması dahilinde neler yapabiliriz, nasıl bir yol izlemeliyiz, ne yaparsak kotarırız gibi sürekli fikir alışverişi yaptığımız bir sürecin içerisinde buldum kendimi.

Günde ne kadar zamanın yolda geçiyordu? O kazancını verimli kullanabiliyor musun?

İşimle alakalı en dikkat ettiğim hususlardan bir tanesi evimle işimin yürüme mesafesinde olması. 12 senedir bu formatta yaşıyorum. Bunu son 1,5 senedir “home office” olarak deneyimliyorum. O yüzden zaman konusunda her hangi bir değişiklik olmadı.

Yeni hobilere/projelere başladın mı?

Yeni bir hobiye değil ama yeni bir projeye başladık sürecin seyrine göre devam edip etmeme kararını vereceğiz.

En son fiziksel olarak kiminle, ne zaman görüştün? (Kargo görevlisi, eczacı, vb. dahil.) Arkadaşlarınla buluştuğun oluyor mu? Videochat ortamları (varsa) sosyalleşme ihtiyacını karşılayabiliyor mu?

Bu soruyu ilk okuduğum gün bir arkadaşımla sosyal mesafemizi koruyarak yürüyüş yapmıştık. Cevapladığım gün ise biraderim Cenk ile görüştüm.

Bu süreçte yalnız olmamayı tercih eder miydin, yoksa halinden memnun musun?

Memnunum : )

Karantina sürecinde yalnız olanlar için tavsiyelerin var mı?

Yalnız olup sıkılanlar için tavsiyem olabilir. Yemek yapmaya sarabilirler. Günde 2-3 kere acıkıyorsun. Alışverişi, tarifi, hazırlığı, yemesi, bulaşığı derken dolu dolu bir süreci kendini mutlu ederek tamamlamış oluyorsun. İlk başta çok fazla vakit kaybı oluyormuş gibi hissedilebilir ama mutfağa alıştıkça bu süreci de kontrol etmeyi öğreniyorsun ve asıl ondan sonra güzelleşmeye başlıyor. Onun haricinde hiçbir şeyi görev gibi yapmamak, bir şeyleri kaçırıyormuş hissinden kurtulmak ve biraz salarak sürecin tadını çıkarmak her zaman çalışır.