Together Alone: Aşkın, İstanbul

Ne iş yapıyorsun? Bu COVID-19 sürecinde işinde ve iş pratiklerinde ne gibi değişiklikler oldu?

Avukatım. Salgın, şimdilik, iş yükümü ya da iş yapış tarzımı etkilemedi. Genelde hukuk danışmanlığı yaptığım, ve hemen hiç dava avukatlığı yapmadığım için, işimi genelde email ve telekonferanslarla görüyordum zaten. Bu anlamda bir değişiklik olmadı. Tek farkla – normalde tele-konferans isteyen insanlar şimdi video konferans istemeye başladılar. Millet insan yüzü görmeye hasret kaldı sanırım.

Günde ne kadar zamanın yolda geçiyordu? O kazancını verimli kullanabiliyor musun?

En fazla yarım saat, o da işte genelde yürüdüğümden. Bu anlamda pek bir kazanç yok.

Yeni hobilere/projelere başladın mı?

Bir hayır daha. Birkaç yeni alışkanlık edindim (Ör. Haftada birkaç gün baştan savma yoga veya Mustafa Sandal – Gölgede Aynı eşliğinde güneşin batışını izlerken bira içme gibi), ama öyle büyük farkına varmalar yaşanmadı, kararlar verilmedi veya projelere girişilmedi. 

En son fiziksel olarak kiminle, ne zaman görüştün? (Kargo görevlisi, eczacı, vb. dahil.) Arkadaşlarınla buluştuğun oluyor mu? Videochat ortamları (varsa) sosyalleşme ihtiyacını karşılayabiliyor mu?

17 Nisan günü damacana suyu getiren elemanla.

Evet ve hayır. Hiç yoktan iyidir tabi ama bir garip de hissediyorsun bu video görüşmelerinde. Sanırım bu biraz da bu teknolojiyi daha önce bu şekliyle (yani bir grup arkadaşınla bir araya gelmek için) kullanmadığımızdan kaynaklanıyor. Birçok insan aslında bu görüşmelerde birbirinin yüzünü görmek, arkadaşlarının arasında olduğunu hissetmek istiyor, muhabbet etmek yerine. Yani galiba herkes konuşmaktan çok dinlemek için orada ve bu da uzun sessizlikler ve garip anlara yol açıyor.

Bu süreçte yalnız olmamayı tercih eder miydin, yoksa halinden memnun musun?

Yalnız olmaktan hoşnutum. Ama paylaşmak da güzel olabilirdi, ama bunun cevabı kimle ve o kişi/kişilerle ilişkinin ne durumda olduğuna göre değişir değil mi? Bu yüzden net bir cevap vermek zor. Ama kesinlikle ablam ve ailesiyle olmak ve yeğenlerimle olmak bahçede oynuyor olmayı tercih ederdim. 

Karantina sürecinde yalnız olanlar için tavsiyelerin var mı?

İngiliz komedisi ve Amerikan stand-up’ı seyredin. Monty Python’ın Life of Brian’ı ile başlayın, oradan Bill Burr’e (Paper Tiger, Netflix) geçin, sonra Little Britain ve Little Britain UK’i bitirin ve Louis CK’in son stand-up’ıyla final yapın. Bu salgını sağsalim atlatmanıza yeter, üstüne bir de bir sürü yeni komedi referansınız olur.

Advertisement