Together Alone: Bora, İstanbul

Ne iş yapıyorsun? Bu COVID-19 sürecinde işinde ve iş pratiklerinde ne gibi değişiklikler oldu?

Reklam sektöründeyim. İşim halihazırda evden çalışmaya müsait bir yapıdaydı ve 70% oranında videokonferans üzerineydi, dolayısı ile iş yapış tarzımda hiçbir değişiklik olmadı. Ancak hizmet sağladığım şirketlerin kendisini adapte etmesine yardımcı olmak için daha fazla vakit geçirmeye ve birlikte fikir türetmeye başladık. Konuşmalarımız 90% iş ve 10% kişisel konular iken bu oran 50% 50%’ye dönüştü.

Günde ne kadar zamanın yolda geçiyordu? O kazancını verimli kullanabiliyor musun?

Günde yaklaşık 2.5 saatim yolda geçiyordu. O saati uyuyarak ve yemek yaparak geçiriyorum, insanın kendi zamanında uyanabilmesi muhteşem bir şeymiş.

Yeni hobilere/projelere başladın mı?

Evdeki midi controller ile birlikte klasik müzik parçaları öğrenmeye çalışıyorum. Bir de World of Warcraft’a 14 yıl sonra geri döndüm, 13-18 yaşındaki ekip arkadaşlarımla ona buna dadanıyoruz. Bir de bozulan bilumum eşyayı ve beyaz eşya aksamını (YouTube’dan video izleyerek) kendim de tamir edebiliyormuşum onu öğrendim.

En son fiziksel olarak kiminle, ne zaman görüştün? (Kargo görevlisi, eczacı, vb. dahil.) Arkadaşlarınla buluştuğun oluyor mu? Videochat ortamları (varsa) sosyalleşme ihtiyacını karşılayabiliyor mu?

Mahallemizdeki kafelerden birinin sahibi hanımefendi yemek yapıyor, hem ona destek olmak için, hem de farklı bir tad olması için ondan yemek aldım. Her gün birileriyle konuşuyorum, özellikle ailem ile. Videochat uygulamaları bana işi hatırlattığı için hislerim biraz karışık ama yardımcı oluyor tabii.

Bu süreçte yalnız olmamayı tercih eder miydin, yoksa halinden memnun musun?

Bir evcil hayvan olmasını ve/ya ailem ile görüşebilmeyi tercih ederdim muhtemelen.

Karantina sürecinde yalnız olanlar için tavsiyen var mıdır?

İmkanınız varsa profesyonel yardım almayı deneyin, yoksa insanlar ile konuşun – eğer böyle imkanlarınız yok ise günlük tutmayı deneyebilirsiniz. Bir şekilde hislerimi ve duygularımı ifade edememenin bende zamanla bulantı yarattığını fark ettim. Bence herkesin kendisine o manevi alanı tanımayı önceliklendirmesi gerekiyor, yoksa düşünceler yokuş aşağı gidebiliyor. Kendinize yüklenmemeye çalışın, verimli olmak zorunda değiliz.